Pompier ISU: 8 din 10 intervenții nu sunt la incendiu

Pompier ISU: 8 din 10 intervenții nu sunt la incendiu

Când te gândești la un pompier, imaginea vine automat: cască, furtun, flăcări. Așa arată și proba scrisă a concursului de subofițer/ofițer operativ ISU pe hârtie — legislația de apărare împotriva incendiilor (Legea 307/2006) stă la temelia ei. Dar dacă te uiți la cifrele publicate chiar de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, imaginea zilei de muncă e alta: în marea majoritate a ieșirilor, un echipaj ISU nu merge la un incendiu. Merge la un caz SMURD.

Nu e o impresie de pe rețele sau o anecdotă de la o tură. E ce arată, an de an, rapoartele oficiale ale instituției care angajează.

Cifrele oficiale: meseria e, statistic, medicală

În evaluarea activității pe 2024, IGSU raportează peste 590.000 de intervenții la nivel național, o medie de 1.615 misiuni pe zi. Din acestea, 481.347 au fost intervenții de asistență medicală de urgență (SMURD) — adică aproape 82% din tot ce a făcut instituția în acel an. Incendiile, în schimb, au însumat peste 40.000 de cazuri, sub 7% din total. Restul — peste 33.000 de acțiuni — au fost misiuni de protecție și asistență comunitară (fenomene meteo periculoase, muniție neexplodată, animale, protecția mediului). Peste asta stă un sistem 112 care a gestionat, în același an, 1,6 milioane de apeluri de urgență.

Tabloul nu e un accident statistic dintr-un singur an. Bilanțul pe primul trimestru din 2025, publicat de IGSU prin AGERPRES, arată același raport: din peste 145.000 de misiuni derulate în trei luni, 121.168 — peste 80% — au fost pentru acordarea asistenței medicale de urgență, cu echipajele SMURD asistând peste 124.000 de persoane. Intervențiile de stingere a incendiilor au fost 10.909, din care 5.223 au fost pentru a opri arderi necontrolate (practic, tot incendii de vegetație). Protecția comunitară a mai adăugat 13.101 de acțiuni.

Tip intervenție 2024 (an întreg) T1 2025
Asistență medicală de urgență (SMURD) 481.347 (~82%) 121.168 (~83%)
Incendii (toate tipurile) peste 40.000 (~7%) 10.909 (~7,5%)
Protecție și asistență comunitară peste 33.000 13.101
Total intervenții peste 590.000 peste 145.000

Cifrele nu spun că incendiul dispare din meserie — spun că, statistic, e minoritar. Un pompier ISU petrece, în medie, mult mai mult timp lângă o targă decât lângă un furtun.

Vara schimbă ecuația: incendiile de vegetație

Raportul lunar nu e însă constant peste an. Incendiile au un al doilea mod, sezonier, legat direct de secetă și caniculă — și aici tendința e clar în creștere. Într-un comunicat din august 2025, IGSU pune alături, negru pe alb: peste 13.000 de incendii de vegetație în 2023 și peste 20.000 în 2024, cu observația oficială că aceste evenimente „s-au acutizat pe fondul schimbărilor climatice”, propagându-se rapid în condiții de vânt și temperaturi ridicate. Doar în intervalul iunie–august 2025, echipajele au intervenit la peste 8.500 de incendii de vegetație, cu creșteri notabile în vestul și sud-estul țării, potrivit datelor IGSU citate de presă.

Practic, meseria e bimodală: în restul anului, majoritatea covârșitoare a ieșirilor e medicală; în lunile fierbinți, componenta de incendiu — mai ales incendiile de vegetație, nu cele urbane — crește brusc și cere exact pregătirea pe care o testează Legea 307/2006 și normele de intervenție. Cine se pregătește doar pentru varianta „stins foc” ratează 8-9 luni din an; cine se pregătește doar pentru varianta „urgență medicală” ratează exact vârfurile de vară în care presiunea pe echipaje e maximă.

De ce proba scrisă acoperă mult mai mult decât incendiul

Asta explică și de ce programa concursului nu se oprește la Legea 307/2006. Proba scrisă pentru încadrarea directă din sursă externă ca subofițer/ofițer operativ testează, pe lângă apărarea împotriva incendiilor, un pachet mult mai larg: Legea 481/2004 (protecția civilă), OUG 21/2004 (Sistemul Național de Management al Situațiilor de Urgență), HG 1490/2004 (organizarea și funcționarea IGSU), HG 557/2016 (managementul tipurilor de risc) și Legea 80/1995 (statutul cadrelor militare). Nu e un exces de zel legislativ — e reflectarea directă a faptului că instituția gestionează, în proporție covârșitoare, situații care nu sunt incendii: urgențe medicale, fenomene meteo, accidente, risc chimic sau industrial. Legislația de management al situațiilor de urgență e pe grilă pentru că e pe teren, în fiecare tură.

Două drumuri spre ISU — dar doar unul dă acest test

Există și o confuzie frecventă, care merită lămurită direct: „pompier” nu înseamnă un singur traseu de recrutare. Soldatul profesionist / servant, reglementat de Legea 384/2006, intră în sistem printr-un concurs bazat exclusiv pe probe fizice, medicale și psihologice — fără test scris de cunoștințe. Concursul de subofițer/ofițer operativ prin încadrare directă din sursă externă este altceva: probele fizice se dau și aici, dar decisivă rămâne proba scrisă, tip grilă, exact cea descrisă mai sus. Dacă vrei gradul de subofițer sau ofițer operativ, nu poți ocoli legislația — și aici te pregătește pachetul nostru de 100 de grile pe programa reală, plus simularea de examen online.

Dacă vrei să vezi programa completă și structura concursului, pornește de la pagina concursului de pompier ISU/IGSU, unde găsești și pachetul PDF cu grile pe legislația reală. Pentru datele de sesiune și celelalte concursuri din zona MAI, verifică calendarul concursurilor.


Surse

  • IGSU — comunicat „Evaluarea activității desfășurate de IGSU în anul 2024” (peste 590.000 de intervenții, 481.347 asistență medicală SMURD, peste 40.000 de incendii, peste 33.000 de acțiuni de protecție comunitară, 1,6 milioane apeluri 112), igsu.ro.
  • AGERPRES — comunicat de presă al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, aprilie 2025 (bilanț T1 2025: peste 145.000 de misiuni, 121.168 intervenții de asistență medicală de urgență, 10.909 intervenții de stingere a incendiilor, din care 5.223 arderi necontrolate, 13.101 acțiuni de protecție comunitară), agerpres.ro.
  • IGSU — comunicat „Situația incendiilor de vegetație și fond forestier care au afectat suprafețe semnificative”, 12 august 2025 (peste 13.000 de incendii de vegetație în 2023, peste 20.000 în 2024, acutizare pe fondul schimbărilor climatice), igsu.ro.
  • G4Media — „Peste 8.500 de incendii de vegetație produse în România, în perioada 1 iunie–31 august [2025]”, cu date atribuite IGSU, g4media.ro.

Cifrele citate reflectă rapoartele publice ale IGSU la data redactării și pot fi actualizate de instituție ulterior. Ultima actualizare: august 2026.

Primește PDF-ul gratuit pe email

Introdu adresa ta de email și îți trimitem imediat linkul de descărcare a PDF-ului gratuit pentru «Pompier ISU». Verifică-ți apoi inbox-ul.

Prin abonare accepți politica de confidențialitate. Îți vom trimite noutăți despre concurs; te poți dezabona oricând.